Kaç çeşit YABAN KÖPEK MAMASI var?Bu çeşitler köpeğimizi beslemek için yeterli mi?
YABAN'ın 3 çeşit köpek maması bulunuyor:

YABAN YAVRU-HAMİLE KÖPEK MAMASI

YABAN YETİŞKİN KÖPEK MAMASI

YABAN AKTİF-PERFORMANS KÖPEK MAMASI

Köpek Maması konusu, bugün dünyada aşırı bir pazarlama konusu haline geldiğinden hergün çeşit çeşit mamalar çıkmaktadır. Bu mamalar, tüketiciyi etkilemeyi amaçlayan süslü sözlerle market raflarında yer almaktadır.

Bu kafa karışıklığının içinden çıkmak için deneyim ve uzmanlık gerekir. Ne yazık ki bir çok köpek sahibi bu deneyime ve uzmanlığa sahip olmadığından pazarlama taktiklerinden etkilenmekte ve yanılmaktadır.

Oysa esas önemli olan köpeğin en ideal formül ile beslenmesi ve bu formülün köpeğin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Bu da doğru bir formüle, kaliteli hammaddeye, tazeliğe, doğru üretim süreçlerine bağlıdır.

YABAN KÖPEK MAMALARI, doğrudan köpeğin temel ihtiyaçlarına yönelmiştir.

Bu nedenle YABAN'ın 3 çeşit köpek maması, hamilelikten yavruya, yetişkinlikten çalışmasına kadar gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılar. YABAN KÖPEK MAMALARI'nın her birinin formülü ve içeriği farklıdır. Mamaların şekilleri dahi uzun yılların deneyimleri ile tasarlanmış, köpeğin en kolay şekilde mamayı hazmetmesi düşünülerek belirlenmiştir.

Her bir mamanın üzerindeki içerikleri ve kullanım talimatlarını lütfen dikkatle okuyunuz ve bunlara uyunuz.
YABAN YAVRU KÖPEK MAMASI hangi köpeklere, hangi dönemde verilmeli?
Yavru Köpek 45 günlük olduktan sonra yavaş yavaş mama ile tanıştırılır. Ve hergün biraz daha artırılarak sürdürülür. Anne sütü genelde 2 ay sonra kesilir. Bu zamana kadar köpeğin mamaya alıştırılmış olması gerekir.

Yavru Köpek 2 aylıktan 4 aylık olana kadar: Günde 4 kez

4 Aylıktan 6 aylık olana kadar: Günde 3 kez

6 aylıktan 8 aylık olana kadar: Günde 2 Kez

8 aylıktan sonra köpeğin ırkının büyüklüğüne göre günde 1 veya 2 kez

YABAN YAVRU KÖPEK MAMASI ile beslenir.

Genelde köpekler 1 yaşını doldurduktan sonra günde bir kez beslenirler. Bu nedenle 1 yaşını geçince artık günde 1 kez YAVRU KÖPEK MAMASI vermek gerekir.

Mamalar daima gün içinde aynı saatte verilmelidir. Köpek beslemedeki en önemli kurallardan biri budur.

Yavru Köpeğin iyi gelişiminin en büyük sırlarından biri iyi bir mama ile beslenmesi olduğu kadar, yavru köpeğin direkt güneş ışığı görmesidir.

Yavru köpekte şayet "Raşitizm" gibi gelişme bozukluğu yok ise asla D vitamini gibi yağda eriyen ve depo tesirli vitaminler verilmemelidir. Çünkü gereksiz olarak verilen bu vitaminler kemiğin uzamasını durdurup, tam tersine kemiğin genişlemesine sebebiyet verirler. Bu nedenle köpek, ırkının standardı olan normal boyuna erişemez.

Yavru köpeklere mama verirken, takip edip hangi köpeğin az, hangi köpeğin çok yediğini mutlaka kontrol ediniz. Bazı yavrular aşırı iştahlı olup gereğinden fazla mama yediği gibi, bazı yavrular ihtiyacı kadar mamayı yememiş olur. Bu nedenle yavru köpeklere ayrı ayrı kaplarda olmak üzere mama verilmelidir. Mamanın bütün yavrulara tek bir kapta verilmesi, yavruların iştahını tetikleyeceği gibi, bu arada bazı obur yavruların gereğinden fazla yiyip, mamanın eşit dağılmasını engelleyebilir.

Köpeklerinizin önünde temiz kap içinde taze su bulundurunuz.

Çünkü mamayı yedikten sonra köpeğinizin su ihtiyacı artacaktır.

Çelimsiz yavrulara yavru mamasını su ile sulandırıp vermek yerine, çok az miktarda, mamayı ıslatacak kadar -tercihen keçi sütü- süt vermek tecrübeli yetiştiricilerin kullandıkları yöntemlerden biridir.
YABAN YETİŞKİN KÖPEK MAMASI hangi köpeklere, hangi dönemde verilmeli?
Cevap: Gelişme çağını tamamlamış olan köpeklerin, fazla enerji tüketmediği dönemde formunu ve sağlığını korumada kullanılan temel beslenme gıdasıdır.

Genelde erkek köpekler gelişmesini bazı ırklar hariç olmak üzere 1,5 yaşında tamamlar. Dolayısıyla yetişkin mamasının 1,5 yaşından itibaren verilmesi gerekir.

Dişi köpekler ise genelde gelişimini 1 yaşında tamamlar. Bu nedenle dişi köpeklerde 1 yaşından itibaren YABAN YETİŞKİN KÖPEK MAMASI verilmelidir.

Bununla beraber erkek köpeklerde 1,5 yaşından sonra,

Dişi köpeklerde ise 1 yaşından sonra, 6 ay boyunca kemik ve adale gelişimleri devam eder.

Bu sebeplerde erkek köpeklerde 1,5 yaşında, dişi köpeklerde ise 1 yaşına girdiğinde hemen YAVRU KÖPEK MAMASI'nın kesilmeyip, 6 ay süresince YAVRU ve YETİŞKİN MAMASI'nın karıştırılarak verilmesinde yarar vardır.
YABAN AKTİF-PERFORMANS KÖPEK MAMASI hangi köpeklere, hangi dönemde verilmeli?
Çalışan, enerji sarf eden köpekler için tercih edilmesi gereken mamadır. Vücudun zayıflamasını engelleyen, yakılan kalorinin geri kazanımı için tercih edilir.

Av köpekleri için av sezonunda idealdir. Ayrıca köpeğe eğitim verirken, yarışmaya hazırlarken köpeğin enerji ihtiyacı düşünülerek formülize edilmiş bir mamadır. Özellikle kuş köpekleri ile kopoylara verilmesi şart olan bir mamadır. Özellikle YAVRU KÖPEK MAMASI tüketen ve henüz gelişimini tamamlamamış küçük köpekler şayet ava götürülüyor ise, avdan bir gün önceden başlayıp av süresince YAVRU KÖPEK MAMASI ile karıştırılarak AKTİF KÖPEK MAMASI'nın verilmesi doğru olacaktır.

Köpeğiniz çok soğuk havalarda kalıyor ve bünyesi zayıf ise YABAN AKTİF KÖPEK MAMASI ile besleyebilirsiniz.

Polis ve askerlerce çalıştırılan köpekler, güvenlik amaçlı çalışan köpekler, çoban köpekleri gibi enerji sarf eden köpekler için ideal bir beslenme formülüdür. Bu tür köpekler için sürekli kullanılmalıdır.
Hamile köpekler nasıl beslenmeli?
Köpekler ortalama 62 gün hamile kalırlar. Bu süre bazı köpeklerde bir kaç gün farkedebilir.

Hamilelik 1 ayını doldurunca, hamile köpeğin daha güçlü biçimde beslenmesi gerekir. Çünkü protein, mineral ve oligo-element ihtiyacı artar. İşte bu dönemde hamile köpeğin hem kendi sağlığı hem de yavruların anne karnında iyi gelişimini sağlamak için YABAN YAVRU KÖPEK MAMASI ile beslenmesi gereklidir.

Hamile köpek, yavruları doğurduktan emzirme dönemi bitinceye kadar YAVRU KÖPEK MAMASI ile beslenmeye devam eder. Dolayısıyla hamile köpeğin hamileliğin birinci ayından, emzirme döneminin sonuna kadar YABAN YAVRU KÖPEK MAMASI ile beslenmesi şarttır.

Hamileliği müteakiben anne köpeğin beslenmesi miktarı yavru adedi ile doğru orantılı olarak artırılmalıdır. Sözgelimi 2-3 yavru doğurmuş köpek ile 7-9 köpek yavrulamış hamile köpeğin beslenmesi doğal olarak farklı olmalı. Verilecek mama miktarı ırktan ırka değişebildiği gibi, aynı ırka mensup köpeklerde de köpeğin cüssesine göre değişir.
Köpeğimi, YABAN KÖPEK MAMASI'nın yanısıra başka ne ile beslemeliyim? Ne tür ek gıdalar vermeliyim?
YABAN KÖPEK MAMASI, köpeğinizin bütün ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış ideal bir özel formül olduğundan, mamanın haricinde herhangi başka bir besin vermenize gerek yoktur. Başka gıdalar verildiği takdirde köpeğin midesi gereksiz gıdalarla doldurulmuş olur. Dolayısıyla köpek, YABAN KÖPEK MAMASI'ndan alacağı faydalı bir çok maddeleri az alır. Köpek, mamadan gerektiği kadar yararlanamaz.

Çoğu zaman bazı mamaların köpeği tam olarak beslenmesinde yetersiz kalması nedeniyle, köpek sahipleri genelde mamaya ilaveten kemik suyuna papara, yemek suyuna ekmek karışımı, yemek artıkları, kemik vs gibi besinler katarak köpeğin tam olarak beslenmesini sağlamaya çalışırlar

Oysa YABAN KÖPEK MAMASI, köpeğinizin tam ve dengeli olarak beslenmesi için gerekli her türlü maddeyi ihtiva ettiğinden asla yardımcı başka gıdalar vermeyiniz.

Bu arada köpeğinize kemiği, yalnızca dişlerinin temizliği için ayda bir kez verebilirsiniz. Bu da köpeğin kıramayacağı ve dolayısı ile yutamayacağı kalın bacak kemiği olmalıdır. Kırılarak yenen ince kemikler köpeğin sindirim sistemine zarar verebilir, bağırsak delinmelerine sebep olabilir.

Bunların haricinde köpeğinizi aşılamak, bağırsak parazitlerinin temizlenmesi, tüy yapısındaki bozukluk vb durumlarda veteriner hekiminizin görüşünü almanız, sağlıklı ve canlı bir köpek sahibi olmanız için gereklidir.
YABAN KÖPEK MAMASI'nı neden kullanmalı ve Neden Güvenmeliyim?
YABAN KÖPEK MAMALARI, ilk aşamadan itibaren köpek konusunda deneyimli ve köpek beslenmesini çok iyi bilen kişilerce alınıp tüketilmesi hedeflenerek hazırlanmıştır. Hazırlattığımız bu formüller ile seri üretime geçilmeden önce, 2 yıla yakın bir süre numuneler yarım asırdır bilinçli olarak köpek besleyen kişilerce test edilerek kabul görmesi üzerine seri olarak imal edilmiştir.

YABAN KÖPEK MAMALARI'nın özel formülü, Türkiye'de ve dünyada köpek beslenmesi konusunda büyük tecrübesi olan saygın uzmanların işbirliği ile hazırlanmıştır.

Köpeğin, biz insanlardan farklı olarak yaşamı boyunca yalnızca bir tek besinle beslenmesi dikkate alınarak, mamanın gerekli tüm ihtiyaçları içermesi dikkate alınmıştır.

Kullanılan hammaddelerin kaliteli ve taze olması için dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalar sonucunda en doğru hammaddeler analiz edilerek temin edilmiştir.

YABAN KÖPEK MAMALARI'nın üretim süreci, yine uzmanların gözetiminde ve laboratuar denetiminde sürdürülmektedir. Şu anda size sunulan mamalar, ilk test üretimlerinden itibaren en titiz yetiştiriciler tarafından en iyi köpeklerde test edilmiştir.

Doktor Ali Bürkev ve 25 ayrı deneyimli yetiştirici, veteriner, eğitici ve amatör köpek sahipleri, yavru, hamile, yetişkin ve çalışan köpeklerde YABAN KÖPEK MAMALARI'nı yaklaşık 2 yıl süresince denemiştir.

YABAN KÖPEK MAMALARI, bu titiz test süreçlerinin hepsinden başarıyla çıkmış, büyük takdir almıştır.

Değişik köpek ırklarında hep optimum sonuç elde edilmiş olup, tüm köpek ırkları için mükemmel bir besindir.
YABAN KÖPEK MAMASI "tazeliğe" neden çok önem vermektedir? Mamanın "TAZE" olması önemli midir?
Tazelik mama için yaşamsaldır. Çünkü mamada bulunan ve mamanın temel içeriğini oluşturan protein ve yağ gibi besinler, hava, nem, güneş ışığı, hararet gibi dış etkenlerin sonucunda mikroskobik bozulmalar başlar. Bu da mamanın evsafını kaybetmesine, mamayı yiyen köpeklerde ishal, mide bozulması gibi sorunlara yol açar.

Bunun yanında mamanın uzun süre depolarda beklemesi, mamanın şu veya bu şekilde ambalajının hava alması sonucu köpeklerin iştahını çeken aroma kaybolur. Bu da köpeğin mamayı iştahla yemesine engel teşkil eder.

Ne yazık ki, bir çok mama, uzun süreler sevkiyat, konteyner, gümrükte bekleme, kalitesiz ambalajlama gibi sebeplerle son tüketiciye ulaştığında tazeliğine kaybeder. Ve bazen tazeliğini kaybetmiş mamalar, son kullanma tarihine bir kaç ay kala 3'üncü dünya ülkelerine sevk edilerek piyasaya sunulur.

Bu nedenle TAZELİK, YABAN KÖPEK MAMASI'nın temel önceliğidir.

YABAN KÖPEK MAMASI, size çok önemli bir tavsiyede bulunuyor: Mama alırken yalnızca son tüketim tarihine değil, ÜRETİM TARİHİNE DİKKATLE bakınız.

YABAN KÖPEK MAMASI, üretimden tüketiciye en hızlı ve taze şekilde ulaştırılması sistemi üzerine kurulmuştur.

Amaç, en taze şekilde tüketilmesini sağlamaktır. Sistem mamaların üretilip depolanması yerine, tüketicinin talebine göre üretilip sürekli taze kalması önceliğine göre dizayn edilmiştir.

Öte yandan, YABAN KÖPEK MAMASI'nda Türkiye'de ilk kez kullanılan dünyanın en son teknolojisi ile üretilen ambalajlar tercih edilmiş, ambalajlar Fransa'da kendini kanıtlamış bir fabrikada üretilmiştir.

YABAN KÖPEK MAMASI'nın ambalajlanmasında oksidasyonu önlemek amacıyla güçlü bir vakumlama yapılmaktadır.

Ayrıca, mamanın ısı ve ışıktan etkilenmemesi için ambalajın için metalize katmanlarla kaplanmıştır.

Türkiye'de ilk kez YABAN KÖPEK MAMASI tarafından kullanılan fermuarlı ambalaj sisteminin amacı da mamanın ilk kullanımından son güne kadar aromanın korunmasını sağlamaktır.
Şu anda köpeğime farklı bir mama veriyorum. Köpeğim bu mamaya alıştığı için, mamayı değiştirip YABAN KÖPEK MAMASI verdiğimde sorun çıkar mı?
Biz size ilk günden itibaren köpeğinizin çok severek yiyeceği YABAN KÖPEK MAMASI'na geçmenizi öneriyoruz. Mamayı değiştirmekte tereddüt etmeyiniz. Köpeğiniz YABAN KÖPEK MAMASI'nı iştahla yiyecek ve gerekli tüm besinleri alacaktır. Aşağıda tarif edildiği gibi değiştirmeyi tamamlayınız.

Köpek beslenmesinde temel bir kuralı dikkatinize sunmak isteriz. Bir mamadan başka bir mamaya geçerken hiçbir sorun yaşamamak için (sulu dışkılama gibi) şu hususa dikkat etmeniz gerekir:

Köpeğinize yeni bir mama verirken, ilk bir kaç gün eski ve yeni mamayı karıştırarak veriniz. Bu bir kaç içinde aşama aşama eski mamayı azaltıp yeni mamayı çoğaltınız. Bir kaç gün sonunda artık tamamen yeni mamaya geçtiğiniz takdirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Tüm dünyada köpek yetiştiricilerinin bildiği bu geçiş prosedürüne uymanızda yarar bulunmaktadır.
Mamanın köpeğime iyi geldiğini nasıl anlarım?
Bir köpek mamasının köpeğinize iyi geldiğini anlamanın gözle görünür bazı işaretleri vardır:

Köpeğinizin mamayı iştahla yemesi: Eğer köpeğiniz mamayı iştahla tüketiyorsa bu mamanın köpeğinize iyi geldiğine dair ilk işaretlerdendir.

Köpeğin burnunun ıslaklığı: Köpeğinizin burnu kuru ise bu bir sağlıksızlık işaretidir, köpeğiniz iyi bir mama ile besleniyorsa ve herhangi bir rahatsızlığı yoksa burnunun nemli olması gerekir.

Tüy yapısının sağlıklı ve parlak olması: Düzenli bir şekilde YABAN KÖPEK MAMASI ile beslenen köpeğinizin tüy yapısındaki parlaklık, mamanın köpeğinize çok iyi geldiğinin en büyük işaretlerinden biridir. Donuk bir tüy yapısındaki köpeğin YABAN KÖPEK MAMASI ile beslenmesinden sonra tüy yapısındaki parlaklığa dikkat etmenizi öneririz.

Normal dışkılama: Kalitesiz mamalar ile beslenen köpekler ilginç biçimde yedikleri mama miktarı kadar dışkı çıkarırlar. Bu da mamanın içindeki besleyici olmayan dolgu maddelerinin fazlalığını ve mamanın köpeği beslemeye yeterli olmadığını gösterir. YABAN KÖPEK MAMASI ile beslenen köpeklerde bu sorun ortaya çıkmaz, dışkılamada köpekte kabızlık ve ishal gibi durumlar ortaya çıkmaz. Köpeğin dışkı miktarı normal düzeylerde kalır.

Köpeğin Canlılığı: Bir mamanın köpeğinize iyi geldiğini anlamanın yollarından biri de köpeğin canlılığı ve hareketleridir. Bir mama şayet köpeğinizi canlı tutuyor ve köpeğiniz dinamik görünüyorsa bu iyi beslendiğinin işaretlerinden biridir.

Köpeğin fiziksel görünümü: Eğer köpeğinizde herhangi bir hastalık ve iç parazit yok ise köpeğin kemik yapısının, kaburgalarının, kalça kemiklerinin dışarından belirgin şekilde görünmemesi gerekir. Köpeğiniz yeterli kiloda ve bakımlı görünmelidir. Şayet köpeğinizde bu belirtiler var ise, verdiğiniz mama köpeğinizi iyi besleyemiyor demektir. Köpeğiniz, YABAN KÖPEK MAMASI ile yeterli miktarda beslendiğinde, fiziksel görünümünün nasıl mükemmel bir hal aldığını kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Anonim bir söz olan :"İt yediği günde, at yedi günde şişmanlar veya zayıflar" ifadesi durumu çok açık olarak ifade eder.
Köpeğime günde ne kadar mama vermeliyim?
YABAN KÖPEK MAMASI poşetlerinin üzerinde ve WWW.YABANMAMA.COM internet sitemizde hangi yaş ve ağırlıktaki köpeğe ne miktarda mama vermeniz gerektiği yazılmıştır. Bunlar ortalama, evrensel değerlerdir.

Bununla birlikte aşağıdaki sayılan ve bunlara benzeyen durumlarda köpeklerin yedikleri mamalarda değişiklikler olabilir:

Irklarına göre : Örneğin evde pet olarak beslenen bir köpek veya bir av köpeği ile bir bekçi köpeği aynı enerjiyi sarf etmez. Doğal olarak aynı kiloda ve yaşta olsalar bile verilecek mama miktarı değişir.

Cinsiyetlerine göre: Genel olarak erkek köpekler dişi köpeklere göre biraz daha fazla mama tüketirler. Dişinin hamilelik ve emzirme dönemleri hariç olmak üzere, genelde dişiler erkeklerden daha az mamaya ihtiyaç duyarlar.

Fiziksel iriliklerine göre: Örneğin 40 kg ağırlığındaki bir köpek ile 10 kg ağırlığındaki bir köpek aynı miktarda mama ile beslenemez.

Çalışan köpek olup olmamasına göre: Çalışmak zorunda kalan polis, arama kurtarma, bekçi köpekleri, çoban köpekleri, günde onlarca kilometre koşan av köpekleri doğal olarak evde beslenen pet köpeklerinden daha fazla enerji sarf ettiklerinden, daha çok mama yemeye gereksinim duyarlar.

Köpeğin bakıldığı yerin metrekaresine göre : Küçük bir kulübede zincire bağlı olarak, hareketi kısıtlanmış biçimde yaşayan köpek daha az hareket edeceğinden daha az besine ihtiyaç duyar. Oysa geniş bir evde, geniş bir bahçede, merada, ya da büyük bir kennel'de yaşayan köpekler daha fazla hareket edeceğinden doğal olarak bu köpeklerin yemesi gereken mama miktarı artış gösterecektir.

Yaz ve kış mevsim farklarına göre :Yaz ve Kış arasındaki mevsim farkları dahi köpeğin yiyeceği mama miktarını etkiler. Yazın sıcak havanın etkisiyle köpeklerin iştahı azaldığı gibi, kışın soğuk havalarda köpeğin iştahı artar. Bu nedenle kış mevsiminde daha fazla mama tüketmeye ihtiyaç duyar.

Bu yüzden köpek sahibi ideal miktarı işi bilen uzmanlara danışabileceği gibi, kendisi de tecrübeleri ile belirleyebilir.

Bu konuda tecrübeli köpek sahiplerine ve YABAN'IN DENEYİMLİ UZMANLARI'na danışabilirsiniz.
Köpeğim mamayı yemez ise ne yapabilirim?
YABAN KÖPEK MAMASI'nın özel formülü köpeğinizin mamayı iştahla yemesini garanti eder. Şayet köpeğinizin çok ciddi bir sağlık sorunu yok ise, köpeğinizin mamayı yememesi, beslenmede yapabileceğiniz yanlışlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle "KÖPEK BESLEMEDE NELERE DİKKAT ETMELİ VE YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞLAR NELERDİR?" sorusunun yanıtını dikkatle okuyunuz.

Herhangi bir durumda YABAN'ın uzmanlarına danışabilirsiniz.
Köpek beslemede en büyük yanlışlar ve dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
Köpeğin beslenmesi konusu, üzerinde yüzlerce kitap yazılmış, binlerce makale kaleme alınmış çok titizlik isteyen bir konudur.

Gerek yavrulara , gerekse yetişkin köpeklere mamayı daima aynı saatte veriniz. Köpeğiniz bu durumda beslenme disiplinine kavuşacak, beslenme saati geldiğinde mamayı bekliyor olacaktır. Temel yanlışlardan biri köpeğe düzensiz saatlerde mama vermektir.

Bazı köpek sahipleri köpeği yanına geldiğinde yer yer bisküvi vs gibi yiyecekler verirler. Bunlar köpeğin iştahını körelten ve mama vakti geldiğinde, yemesi gerektiği kadar mamayı çabuk ve iştahla tüketmesine engel olur. Bu nedenle köpeğinize beslenme saati dışında yiyecek vermeyiniz.

Bazı köpek sahipleri, köpeklerini çok sevdiklerinden köpeğin hoşuna gidiyor diye şeker vs gibi şeyler verirler. Köpeğin kandaki açlık şekerini düşürdüğü için köpeğin acıkma mekanizması kısıtlanır. Dolayısıyla köpek mamadan alacağı, kendisi için gerekli besinleri alamamış olur.

Hangi ırk ve yaşta olursa olsun köpeğinize hiçbir zaman çikolata vermeyiniz. Zehir tesiri yapar. Küçük ırk köpeklerin, bir kutu çikolata yiyerek zehirlenmeden dolayı öldüğü çok sayıda köpek sağlık kayıtlarında yer almaktadır.

Köpeğinizin mama kapı ve su kabı, köpek mamayı yedikten sonra iyice yıkanıp temiz olarak önünden kaldırılmalıdır. Çünkü mama artıklarında üreyebilecek bakteriler köpeğinize zarar verebilir. Mama ve su kabı temizlendikten sonra, su kabı her zaman taze su ile dolu olarak köpeğinizin önüne konulmalıdır.

Bazı köpek sahipleri mama kabını gereğinden fazla doldurarak gün boyu köpeğin önüne bırakırlar fakat aslında bu iki sebeple yanlıştır:

1) Mama uzun süre açıkta bekleyen iştah çekici aromasını kaybeder ve köpek o mamayı yemek istemez.

2) Eğer köpek mamanın belli bir miktarını yemeyip bıraktı ise mamayı olduğu gibi önünden alınız. Bu köpeğinize beslenme disiplini sağlar. Böylece köpek mamayı yemediğinde, mamanın önünden alınacağını öğrenmiş olur.

Şayet köpeğiniz çok iştahsız ve beslenme disiplininden yoksun olarak büyütülmüş ise bu kötü alışkanlığın giderilmesi gayet kolaydır: Mama köpeğin önüne konur ve 5 dakika beklenir. Şayet köpek mamayı yemez ise mama hemen köpeğin önünden alınır. Buna bir kaç gün devam edilir. Hepimiz köpeğimizi çok severiz. Yalnız şunu unutmamalı ki, köpeğimiz bir kaç gün hiç mama yemese dahi açlıktan ölmez. Ama buna karşın, mama önüne geldiği anda onu yemesi gerektiğini öğrenmiş, bu disiplini almış olur. Asla mamayı yememesine rağmen, mama yerine ekmek vs gibi başka gıdalar vermeyiniz. Köpeğiniz en geç 1 hafta içinde düzgün beslenme alışkanlığını kazanacak ve tam sağlıklı bir köpek haline dönüşecektir.

Köpeğiniz asla bir çöp kovası değildir: Evinizde sizin yemeğinizden artmış olan tencere, tabak artığı gibi yemekleri köpeğinize vermeyiniz. Bu yanlışı yapmanız halinde köpeğinizin aşırı kilolu olmasına yol açar, fizyonomisini bozmuş olursunuz. Bizim yediğimiz yemeklerde bulunan yağlar, köpekte yağ fazlalığından ishal gibi, sulu dışkılama, kötü kokulu dışkılama gibi olumsuz sonuçlara yol açar.

Köpeğinize çiğ et, balık gibi gıdalar vermek yanlıştır. Çünkü özellikle çiğ ette bulunan bazı parazitler köpeğin bağırsak sisteminde üreyerek köpeğin halsiz ve kansız kalmasına sebebiyet verir.

Bir köpek sahibinin en çok dikkat edeceği hususlardan biri belirli periyotlarla yavruluktan yaşlılığa kadar anti-paraziter ilaçların verilmesi için veterinere müracaat edilmesidir.

Köpeğiniz dışarıda dolaşırken, çöp tenekeleri veya yolda bulduğu herhangi bir yiyeceği yemesine asla müsaade etmeyiniz. Bu köpeğinizin kötü niyetli bazı kimseler tarafından zehir atılmış yiyeceklerden yemesine veya meralarda dolaşan av köpeği gibi köpeklerin zehirli tarım ilacı kutularından su içmesi gibi yaşamsal risklere yol açabilir.

Bazı köpek sahipleri, köpeklerinin daha iyi besleneceğini sanarak köpeklerine çiğ yumurta verirler. Köpeğinize çiğ yumurtanın akını asla vermeyiniz. Bu köpeğinizde biotin yıkımına neden olduğundan köpeğinizin tüy yapısı bozulur. Tüy değiştirme dönemlerinde köpeğinizin biotine ihtiyacı fazlalaşır. YABAN KÖPEK MAMASI'nın formülü köpeğinizin tüy yapısı için gerekli olan biotin'i de içermektedir.
YABAN KÖPEK MAMASI'nı köpeğime her mevsim verebilir miyim? Her mevsime uygun mu?
Köpeğinizi, YABAN KÖPEK MAMASI ile yılın 12 ayı ve her mevsimde besleyebilirsiniz. Yalnız köpeğinizin soğuk mevsimlerde daha fazla, sıcak mevsimlerde daha az mama tüketmeye ihtiyaç duyacağını unutmayınız. Ayrıca, köpeğinizin daha fazla enerji sarf ettiği zamanlarda YABAN AKTİF KÖPEK MAMASI verilmesi, bütün gün hiç bir faaliyette bulunmadığı mevsimlerde de YABAN YETİŞKİN KÖPEK MAMASI verilmesini tavsiye ederiz.
YABAN KÖPEK MAMASI, her cins ve ırk köpeğe uygun mu?
YABAN KÖPEK MAMASI'nın özel formülü, bütün cins ve ırklardaki köpekler düşünülerek hazırlanmıştır. Bu nedenle tüm cins ve ırk köpeklerinizi gönül rahatlığı içinde YABAN KÖPEK MAMASI ile besleyebilirsiniz.
YABAN KÖPEK MAMASI'nın dünyanın önde gelen mamaları arasındaki yeri nedir?
Dünyada köpek mamaları, no-name mamalar, market mamaları, premium mamalar ve super premium mamalar bulunmaktadır.

Ülkemizde yabancı markalı bir çok mama, yeterince incelenmediğinden sadece adı yabancı olduğu için çok kaliteli mama sanılmaktadır. Oysa internet üzerinden yapılacak küçük bir araştırmada Türkiye'de yaygın olarak bilinen bir çok yabancı marka mamanın aslında Avrupa ve Amerika'da sıradan market maması oldukları rahatlıkla görülebilir.

YABAN KÖPEK MAMASI, özel formülü, kaliteli hammaddesi, titiz üretim süreçleri ile SÜPER PREMIUM mamalar sınıfında en iyi bir kaç mama ile yarışmaktadır. Dünyanın en iddialı mamalarını on yıllarca kullanmış uzmanların, YABAN KÖPEK MAMASI için yaptıkları uzun süreli testler de bunu kanıtlamıştır.

Siz de YABAN KÖPEK MAMASI ile köpeğinizi beslediğinizde buna tartışmasız biçimde, çok yakından tanıklık edeceğinizden emin olabilirsiniz.
YABAN KÖPEK MAMASI, dünyanın en iyi mamaları ile yarışıyorsa, neden fiyatları onlara göre daha düşük?
YABAN KÖPEK MAMASI;

*Dünyanın en iyi mamaları ile yarışacak kalitede mamalar üretmek,

*Mamanın en taze şekilde tüketilmesini sağlamak,

*Türkiye ve çevresinin köpek özellikleri ve beslenme şartlarını öncelikle dikkate almak,

*Erişilebilir fiyat seviyelerinde olmak

temel ilkeleri ile yola çıkmıştır. YABAN'ın hedefi kısa vadede kar edinmek değil, uzun vadede dünya mama pazarında saygın bir yer edinmektir. Mümkün olan en fazla kişiye ve en fazla noktaya YABAN KÖPEK MAMASI'nı ulaştırmak temel hedefimizdir.

Bu nedenle, mamanın üretilmesinden son tüketiciye ulaşmasına kadar ek maliyet yaratabilecek ve mamanın fiyatını artırabilecek tüm süreçler tek tek incelenmiş, optimize edilmiş ve özgün bir model geliştirilmiştir.

Pazarlama, promosyon, gümrük, lojistik, depolama ve bir kaç kademeli aracılar gibi maliyet artırıcı tüm unsurlar devreden çıkarılmıştır. Bu nedenle temel maliyetler dışında hiçbir giderin oluşmaması, böylece fiyatların makul düzeylerde kalması sağlanmıştır.

YABAN'ın en büyük kazancı, Türkiye'ye ait bir mama markasının dünya liginde başa oynamasıdır.
Köpeğimle ilgili konularda YABAN UZMANLARINDAN nasıl yardım alabilirim? Nasıl danışabilirim?
YABAN'ın köpek yetiştirme ve besleme konusunda yarım asırlık deneyime sahip uzmanlarına her konuda ulaşabilir, yardım isteyebilirsiniz.

Bunun için:

1) Bu linke tıklayarak ilgili formu doldurup uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz:

2) Aşağıdaki eposta adresine email atabilirsiniz: uzman@yabanmama.com

3) Call Center numaramız olan 444 13 12 no.lu telefonu arayarak not bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız size dönecektir. Türkiye'nin her yerinden başına herhangi bir alan kodu koymadan arayınız.

4) Lütfen uzmanlarımıza danışmadan önce bu bölümde sorunuzun yanıtının olup olmadığını kontrol ediniz.
YABAN KÖPEK MAMASI'nı nasıl alabilirim? Nerelerde bulabilirim?
1) YABAN KÖPEK MAMASI'nı doğrudan 444 13 12 no.lu Call Center telefonumuzu arayarak sipariş verebilirsiniz. Başına herhangi bir kod numarası koymayınız. Siparişinizi verdikten sonraki 3 iş günü içinde mamanız size kargo ile gelecektir.

2) En kolay yolun internet üzerinden sipariş vermek olduğunu özellikle belirtmek isteriz. İnternet üzerinden verilen siparişler en hızlı şekilde işlem görmektedir. WWW.YABANMAMA.COM sitesine girerek, YABAN KÖPEK MAMASI'nı internet üzerinden alabilirsiniz.

3) YABAN'ın YETKİLİ SATIŞ NOKTALARI'ndan temin edebilirsiniz.

4) YABAN KÖPEK MAMASI'nı satmaya yetkili VETERİNER'lerden temin edebilirsiniz.
Yurtdışında yaşıyorum, YABAN KÖPEK MAMASI'na nasıl sahip olabilirim?
YABAN KÖPEK MAMASI'nın BAKÜ'de AZERBAYCAN Temsilciliği ve Kıbrıs'ta KKTC Temsilciliği bulunmaktadır. Şayet Azerbaycan'da veya Kıbrıs'ta yaşıyorsanız doğrudan temsilciliklerimizden YABAN KÖPEK MAMASI'nı temin edebilirsiniz.

YABAN KÖPEK MAMASI AZERBAYCAN TEMSİLCİLİĞİ:

Beşir Seferoğlu Küçesi, No: 5 BAKÜ, AZERBAYCAN

Tel: + 99 412 537 00 15 , +99 470 337 00 15

eposta: baku@yabanstore.com

YABAN KIBRIS TEMSİLCİLİĞİ:

ASEL GROUP , Organize Sanayi Bölgesi 7'nci Sokak. No: 16 LEFKOŞA/ KKTC

tel : +90 392 444 53 53 , + 90 392 225 29 04

fax: +90 392 225 28 35

eposta: ataytaskin@aselgroup.com

Bunun dışındaki ülkelerde iseniz, kargo ücreti ödeyerek YABAN KÖPEK MAMASI edinebilirsiniz.
© Copyright 2009 YABANMAMA All Rights Reserved
www.yabanmama.com